Aylık Refakatçi Hizmeti

Refakatçi denilince genellikle hastanelerde yatmakta olan hastaların kendi bireysel bakımını yapamamalarından dolayı yanlarına aldıkları yardımcı olarak bilinse de günümüz şartlarında artık refakatçiler özellikle de yaşlılar için ev hayatlarında da ihtiyaç duyulan hizmet kollarından olmuştur. Bir sebepten ötürü yalnız kalan ve kişisel bakımını yapamayan kişiler refakatçileri sayesinde yemek yeme, giyinme, tuvalet, banyo vb. günlük temel ihtiyaçlarını giderebilmekte en önemlisi de yalnızlık çekmemektedir.

Hasta Refakatçilerinde Aranan Özellikler

 • Bu konuda çalışacak olan kişilerin bakım hizmeti konusunda iyi bir eğitim alması önerilmektedir.
 • Yeterli fiziksel güce sahip olmaları bakacakları kişinin sorumluluğunu üstlenmesinde yardımcı bir etken olacaktır.
 • Refakatçi kişinin herhangi bir engelinin bulunmaması gerekmektedir. Ruhsal ya da bedensel vb.
 • Refakatçinin bulaşıcı bir hastalığının olmaması gerekmektedir.
 • Bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılması için mutlaka aşı yaptıran insanların arasından seçilmelidirler.
Aylık refakatçi hizmetleri
Aylık refakatçi hizmetleri
HEMEN BİZİ ARAYIN: 0533 301 12 00

Refakatçinin Görevleri Nelerdir

Refakatçinin görevleri ihtiyaç duyulan bakım hizmetine göre değişkenlik göstermektedir. Bakıma ihtiyaç duyan kişinin hastalığı, yaşı, engel durumu, ağır bir ameliyattan çıkıp çıkmadığı vb. durumlar örnek olarak sayılabilir. Bakım durumuna göre sağlanan desteklerde genellikle profesyonellik aranmaktadır. Refakatçiden beklenen görevler,

 • Hastanın ihtiyaç duyduğu ilaçların gün içerisinde düzenli olarak alınmasını sağlamak,
 • Refakat edilen kişinin değerlerini saatlik hatta dakikalık olarak bile takip edebilmek, raporlamak,
 •  Hastanın kişisel bakımlarını yapmak,
 • Hastanın doktoru ile koordineli çalışmak, ters bir durum görüldüğünde doktor ile iletişimde olmak,
 • Acil durumlarda 112’yi aramak, ambulans çağırmak,
 • Hastanın ailesi ile devamlı iletişimde olmak ve onların bilgilendirilmesini üstlenmek,
 • Hastanın beslenmesini en iyi şekilde yerine getirmek,
 • Hastanın günlük bakım ihtiyaçları arasında yer alan tuvalet ihtiyacının giderilmesinde destek olmak,
 • Hasta yatalak ise gün içerisinde sürekli hastayı çevirmek ve rahatsızlanmasının önüne geçmek,
 • Hastanın gün içerisinde fizik tedavi hareketlerinin itina ile yapılmasını sağlamak,
 • Hastanın vücudunda pansuman gerektiren yaraları var ise gerekli özeni göstermek koşulu ile yaralarını sarmak,
 • Hastanın vücut ağrılarına iyi gelecek şekilde gün içerisinde belirli aralıklarda masajlarına özen göstermek,

Aylık Olarak Refakatçi Tutmak

Aylık refakatçi yatılı ya da yatılı olmayacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Gerek hastane bakımında gerekse ev bakımında bu durumun geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Aylık refakatçi yatılı olarak alındığında salgın riski yüksek hastalıklardan da korunmuş, mikrop hastanın bulunduğu ortama taşınmamış olacaktır. Hastayı her türlü riskten korumak refakatçilerin başlıca görevleri arasındadır. Aylık olarak tutulan refakatçiler daha da ekonomik olacağından bütçeyi çok fazla zorlamayacak, refakatçinin aylık program pozisyonunda da sıkıntı yaşanmasına sebebiyet vermeyecektir.

yatalak hastaya refakatçi hizmeti

Refakatçi Hizmetini Nereden Alabilirim?

Ülkemizde bu konuda açılmış özel klinikler bulunmakla birlikte Büyükşehir Belediyesi olan İllerde konu ile ilgili daire başkanlıkları kurulmuştur. Belediyenin üstlendiği bakım hizmeti genellikle günlük olmakta ve kişisel bakımlarda çok fazla ileriye gidememektedir. İnternet üzerinden de alabileceğiniz bu hizmet için de çok fazla danışmanlık firması kurulmuştur. Bu firmalardan bir tanesi de bayanrefakatci.com adresi üzerinden hizmet vermektedir. Kişiye özel talepler açan web sitesi bakıma ihtiyacı olan kişilere açık ve ulaşılabilir bir şekilde hizmet vermektedir. Bakımın acil, yatılı, yatalak hasta için, covid teşhisi konan hastalara refakatçi, günlük refakatçi hizmeti, haftalık refakatçi ya da aylık olarak talep edilmesi gibi durumlarında da yardımcı olmaktadırlar.

HEMEN BİZİ ARAYIN: 0533 301 12 00

Aylık Refakatçi Hizmetinin Önemi

Aylık refakatçi hizmeti almak isteyen hastaların ya da hasta yakınlarının web sitesi üzerinde yer alan iletişim numaralarına ulaşmaları durumunda kişinin taleplerine göre belirleyecekleri, konusunda uzman refakatçilerin temini sağlanmaktadır. Aylık refakatçi hizmeti özellikle ulaşım imkanlarının zor olduğu büyükşehirlerde hasta yakınları ve hastaya bakan kişi için de hizmetin kalitesinin yüksek olmasında büyük bir rol oynayacaktır. Aylık refakatçi hizmeti veren hasta bakıcıların hastaya uyum sürecinin daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir.