Haftalık Refakatçi Hizmeti

Ailenizden herhangi birine ya da yakınlarınıza hasta bakıcı arayışınız olabilir. Böyle bir durumda, hastanın durumuna göre bakıcı arayışınız olmalıdır. Hastanın sağlık durumunun derecesi, hastane de ya da evde bakılma durumu gibi pek çok faktör seçimi etkileyebilir. Haftalık refakatçi işi ciddi bir iştir. Bu nedenle titiz bir araştırma yapılmalıdır. Konusunda profesyonel olan kişilerle bağlantıya geçmek veya doğru firmalarla irtibat kurmak gerekir.

Hasta Bakımı Nedir?

Hasta bakımı sağlığı kendi kendine bakmaya yeterli olamayan kişilere bakım desteği vermektir. Hastalığın durumuna göre kısa süreli veya uzun süreli bakım söz konusu olabilir. Hasta bakımı sırasında, refakatçisi sağlık durumuna göre hastanın temel ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Yemeğinin yedirilmesi, temizliği, tuvalet ihtiyacı, bazı egzersizlerin yapılması, ilaçların verilmesi gibi ihtiyaçları giderilmelidir.

Bazı hastaların daha spesifik ihtiyaçları olabilir. Serumun bağlı olması, sürekli tansiyon ölçümü gibi dikkatli olunması gereken durumlar olabilir. Hasta refakatçi acil müdahaleleri yapabilecek kapasiteye sahip olabilmeli. Ayrıca ihtiyaca veya hasta sahibinin talebine göre ilk yardım bilen hastabakıcı talep edilebilir.

Refakatçi Ne Demek?

Evinde veya hastane ortamında yatan ve sağlık sorunları nedeniyle desteğe ihtiyacı olan kişilere bakan kişidir. Haftalık refakatçi yatılı veya sadece gündüz bakıcısı olarak alınabilir. Sağlık problemleri olan kişilere tüm gün bakabilmek meşakkatli bir iştir. Bu sürede bir destekçiye ihtiyaç olabilir. Bu durumda konusunda uzman kişilerden profesyonel yardım alınabilir.

Hasta Refakatçisinin Özellikleri

Hasta bakımı hiç kolay bir konu değildir. Çok ciddi anlamda odaklanmayı gerektiren ve sabır isteyen bir konudur. Haftalık refakatçi seçerken sabırlı, güler yüzlü, anlayışlı, temiz ve düzenli bir kişi olmasına özen gösterin. Ayrıca hastanın hareket kabiliyeti kısıtlı olacağından, güçlü kuvvetli olmasına dikkat etmek gerekir. Tüm bu özellikler önem taşır.

Hastanın ruh halinden anlamak, hızlı karar verebilmek gerekmektedir. Çünkü hastanın ve hasta yakınlarının ruh hali kırılgan olabilmektedir. Bu yüzden hasta bakıcının hasta yakınları ile de uyumlu olması gerekmektedir. Sabır ve anlayış bu iş için önemli bir özelliktir. Bu nedenle çalıştığınız kişi veya kurumlara özen göstermeniz gerekmektedir. Acil refakatçi hizmeti için bizimle iletişime geçiniz.

Yabancı Uyruklu Hasta Refakatçi

Yabancı uyruklu kişilerden de refakatçi seçebilirsiniz. Bu konuda eğitim almış yabancı uyruklu bakıcılar bulunmaktadır. En büyük özellikleri yaptıkları işi, sahipleniyor olmalarıdır. Haftalık refakatçi dışında, uzun soluklu refakatçi arayışınız olursa da uzun süre kalırlar. Bu nedenle daha disiplinli olarak çalışacaklardır. Uzun soluklu refakatçi aradığınızda da kalırlar ve bu sayede sürekli refakatçi değiştirmek durumunda kalmazsınız.

Hastalar bakıcıya alıştıkları zaman kolay kolay değişmesini istemezler. Hasta bakmak ayrı bir sorumluluktur. Hastanın dilinden anlamak gerekir. Ayrıca yabancı bakıcılar ülkemize çalışmak amacıyla gelirler. Burada kalacak yerleri olmadığı için yatılı kalmak onlar için çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda izin konusunda çok fazla sorun çıkarmazlar. Yabancı oldukları için bazı konularda daha dikkatli olmaya özen gösterirler.

Hasta bakımı güç isteyen bir durumdur. Yabancılar fiziksel olarak daha güçlü olabilirler. Bu da hasta bakımında kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle tercih edilebilirler. Haftalık refakatçi seçerken, tüm detayları göz önünde bulundurmak gerekir. Hasta bakımı hassasiyet gerektiren bir durumdur. İşini severek ve ciddiye alarak yapan kişilerle çalışmak her hasta yakınının hakkıdır. Covidli hastaya refakatçi hizmeti için bizimle iletişime geçiniz.

Refakatçi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir şekilde refakatçi aramaya başlamadan önce, refakatçiden beklentilerinizi doğru belirlemeniz gerekmektedir. Bakımı yapılacak hastanın durumu ile ilgili doğru tespitler yaparak, karşı tarafa doğru bilgilendirme yapmak önemlidir. Hasta bakıcıdan beklentilerinizi kafanızda listeleyerek, baştan hemfikir olmanız gerekir. Çünkü sonrasında sorun oluşabilir. Refakatçiden bakıcılık dışında dikkat etmesini istediğiniz konular varsa belirtin. Refakatçi olanlar genelde ev temizliği yapmazlar, bunu unutmayın. Baştan tüm bu konuları netleştirin.